A hulladékgazdálkodás területén öt beavatkozási területet érdemes megemlíteni
- Kerti és fás szárú hulladékstratégiai koncepció/program kidolgozása;
- Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés bevezetésének lehetősége
- Illegális hulladéklerakás
- Szemlélet formálás
- Körforgásos gazdaság elősegítése városi, vagy akár regionális szinten
Kerti és fásszárú hulladék
A cél egy olyan program kidolgozása, amely a város területén keletkező kerti, fás szárú hulladékok kezelésére irányul, amibe beleértendő a házi, közösségi komposztáló rendszerek kialakításának lehetősége is. A zöldhulladékok kezelésére jelenleg is többféle alternatíva működik, azonban a környezeti, gazdasági és társadalmi szempontokra is megoldást kínáló lehetőség nem áll rendelkezésre teljes körűen a városban. A hulladékégetés káros a környezetre és az emberi egészségre. Az értékes szerves-anyagból az égetés során hamu keletkezik, mely csak korlátozottan alkalmas talajerő-utánpótlásra, nagyobb mennyiségben rombolja a talaj humuszkészletét. Egy átlagos kerti tűz, melyben vegyesen égetünk avart, fűnyesedéket és gallyakat, légszennyezést okoz és rendkívül zavaró a környezet égetés során keletkezett bűzzel való terhelése.
Házhoz menő szelektív gyűjtés
A város 2004-ben kerültek ki a közterületekre az első szelektív hulladékgyűjtő edények. A szelektív szigeteknek az a céljuk, hogy a háztartásokban keletkezett hulladék minél nagyobb arányban legyen újrahasznosítható, ezért ezeknél a szigeteknél elkülönítve lehet a papírt, a műanyag palackot, üveget és fémet lerakni. Ma már mintegy 179 gyűjtősziget található a városban, ahol a műanyag, papír, üveg és fém hulladékok térítésmentes elhelyezésére van lehetőség. A szelektív szigetekkel kapcsolatban sajnos komoly gondot okoz, hogy a lakosság nem megfelelően használja a szelektív gyűjtőket: hiába vannak azok különböző színekkel jelölve, a különböző típusú hulladékokat mégsem oda rakják, ahová valók, illetve nagyon sok esetben a szelektív szigetre egyáltalán nem való hulladék, szemét is elhelyezésre kerül. A hulladékkezelő társaságok évente több száz tonna, a szelektív kukák mellé rakott illegális hulladékot kénytelenek elszállítani. Ennek a problémának az egyik lehetséges megoldása a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer bevezetése.
Illegális hulladék lerakás
A meglévő illegális hulladék lerakók feltérképezése és mielőbbi felszámolása, az illegális hulladék lerakás visszaszorítása (bírság tételek növelése). A feltérképezéshez lakossági segítséget is igénybe kel venni, ennek érdekében egy applikációt fejlesztünk az illegális hulladék lerakók jelentéséhez. A felszámoláshoz együttműködünk a helyi társadalmi szervezetekkel is.
Szemlélet formálás
A helyi média felületek célirányos használata a hulladékgazdálkodási kérdésekkel kapcsolatban. A keletkező hulladék mennyiségének csökkentése a városban lévő gazdasági szereplők bevonásával, közoktatási program indítása a hulladékgazdálkodással kapcsolatban, különös tekintettel az illegális lerakás probléma körének bemutatásával.
Körforgásos gazdaság
Az ami valakinek kidobandó hulladék, másoknak hasznos erőforrás, alapanyag lehet. Az Európai Unió körforgásos gazdaságra vonatkozó csomagja egy konkrét és ambiciózus cselekvési program, aminek része egy uniós szintű cselekvési terv. A benne foganatosítandó intézkedések a termékek teljes életciklusát lefedik: a termeléstől és a fogyasztástól kezdve a hulladékgazdálkodáson át egészen a másodlagos nyersanyagokig.
Az EU-s városfejlesztési stratégia keretében Győr olyan forrásokra pályázik majd, a helyi gazdasági szereplőkkel közösen, amelyeik a körkörös gazdaság fejlesztését segítik elő helyi és regionális szinten. Ennek eredményeképpen a hulladék mennyiségét mind a lakosság, mind az önkormányzat, mind a gazdasági szereplők szintjén 20%-kal csökkenteni kívánjuk.