Zöld (és kék) Győr

Győr zöldítéséhez a város adottságai megfelelőek, de az adottságokkal megfelelően kell sáfárkodni, gazdálkodni. A lehetőségek között érdemes megemlíteni a város környékén elhelyezkedő országos jelentőségű védett területeket (1.ábra), a Natura 2000 közösségi jelentőségű területeket (2. ábra) és az Országos Ökológiai Hálózat elemeit (3. ábra).

(az ábrák az OKIR Természetvédelmi Információs Rendszerből származnak)

A Zöld Győr fejlesztési elképzelés vezérelvként szolgál minden a város zöldinfrastruktúráját érintő program és projekt kidolgozása során. Átfogó céljaink a következők:

  • egészséges várost segítő jelenlegi meglévő zöldinfrastruktúra megóvása és fenntartása, magyarul az értékek védelme és az újabb zöldterületek burkolásának elkerülése (ehhez kapcsolódik a burkolat stop terve és a műfüves burkolatok városi szintű tiltása)
  • klímatudatos zöldinfrastruktúra üzemeltetés,
  • biodiverzitás szinten tartását és lehetőség szerinti növelését segítő városi zöldinfrastruktúra fenntartás és fejlesztés (pl. méhlegelők a beporzók számának növelése érdekében),
  • társadalmi együttműködésen alapuló zöld és kék infrastruktúra fejlesztés,
  • a zöldinfrastruktúra ökoszisztéma szolgáltatásainak bővítése (pl. természet alapú megoldások alkalmazása a víz visszatartás érdekében és a villámárvizek negatív hatásainak csökkentése érdekében)

Kiemelt cél az, hogy az egy főre jutó zöldfelület nagyságát a város területén növeljük és a rekreációs célú zöldfelületeket a várossal szomszédos településekkel való együttműködés révén növeljük. A partnerség kialakítása a szomszédos településekkel azért is fontos, mert sokan ingáznak Győrbe és a partnerség segíthet a közlekedési terhelés csökkentésében, és a zöldfelületek növelésében.

Kiemelt feladat a meglévő zöldfelületekhez kapcsolódóan egy kataszter készítése, amihez kapcsolódik egy a budapesti Fatárhoz hasonló digitális fakataszter és egy városi fádszárú növények védelmével foglalkozó rendelet megalkotása.

A zöld infrastruktúra fejlesztésével párhuzamosan a kék infrastruktúra fejlesztése is fontos feladat. A városi vízfelületek a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésében játszhatnak kiemelkedő szerepet például a villámárvizek elvezetésével, vízvisszatartással, a város levegőjének átszellőztetésével és a városi hősziget jelenségnek csökkentésével.

Győr zöld ás kék infrastruktúrájának fejlesztéséhez jó példát szolgáltat a főváros Radó Dezső terve