A legfrissebb Győrplusz helyi propaganda kiadványban (2024.05.24) megjelent egy cikk a hangzatos „Védjük saját értékeinket, DE TOVÁBB ÉPÍTJÜK A VÁROST!” címmel (5. oldal). Véleményem szerint egy város akkor tekinthető élhetőnek ha vezetői iránt kellő bizalom van a helyi lakosok részéről. Bizalmam a jelenlegi városvezető felé eddig is kicsi volt, de ez a cikk tovább csökkentette ezt a bizalmat. Felsorolom itt, hogy mely részeit tekintem a cikknek csúsztatásnak, hazugságnak és uszításnak (+ egy kis hab a tortán). Mindegyik nagyon súlyosan rombolja a város társadalmi szövetét, hiszen a jelenlegi polgármester nevéhez köthetők, és tovább csökkenthetik a város vezetésébe vetett bizalmat.
Hazugság
„Hosszas diplomáciai munka eredményeként…” kezdődik a cikk. Mit is jelent a diplomácia szó: „A diplomácia az államok nemzetközi kapcsolatainak ápolására irányuló szervezett tevékenység, avagy hivatalosabban fogalmazva, a nemzetközi jog alanyainak képviselői útján megvalósuló, a nemzetközi jogi normák által szabályozott tevékenysége az állam külpolitikai céljainak békés eszközökkel való megvalósítására.” (Forrás: Közszolgálati Online Lexikon). Diplomáciai munkát Magyarországon a Külgazdasági és Külügyminisztérium végez, nem valószínű, hogy ilyen munkával egy polgármestert bíznának meg. Egyébként is furcsa, hogy egy kormányrendelet módosítása érdekében diplomáciai munkát kell végezni (elképzelhető, hogy valamelyik idegen állam vetett szemet a 400 hektáros győri-győrszentiváni területre?!)
„…sikerült az új Ipari Park területét a korábban központilag elrendelt különösen veszélyes és zavaró hatású területről általános ipari övezetté átminősíttetnem” Ez egyszerűen még nem igaz. Jelenleg társadalmi egyeztetés zajlik egy a vonatkozó 141/2018. (VII. 27.) Korm. rendelet módosításáról. Azt kijelenteni, hogy mi lesz a társadalmi egyeztetés eredménye nem lehet megjósolni. Abban az esetben ha a GIPZ övezet helyett a kormányrendelet GIPE övezetté javasolja átminősíteni a területet, akkor még mindig a város közgyűlésének feladata lesz az átminősítésről döntenie (nem feltétlenül kell a központi akarat előtt meghajolni). A lent beszúrt képen is látszik, hogy – bár szabálytalanul eljárva – Győr város térinformatikai rendszerében még mindig a jelentős mértékben zavaró hatású minősítés szerepel.
„az ipartelepítés mellett a mezőgazdaság megtartására is törekszik a város” Véleményem szerint ez nem igaz hiszen a város – szöges ellentétben a 2021-ben elfogadott városi klímastratégiában megfogalmazott célokkal – éppen az utolsó nagy egybefüggő mezőgazdasági területet kívánja átminősíteni GIPE övezetté. Ezzel az érvényes jogszabályokat sértve jelentősen csökkenti a város területén a biológiai aktivitás értéket.
„Magyarországon elsőként Győrben lehetséges az, hogy az Ipari Parkban folytatódhat a mezőgazdasági termelés, amíg a területet nem értékesítik.” Ez szimplán hazugság hiszen az ipari park még nem létezik ugyanis az átminősítés a mezőgazdasági használatból hivatalosan nem történt meg. Ezen kívül Győr város területén is több olyan helyszín van, amelyek már évek óta ipari övezetek, de jelenleg még mezőgazdasági művelés alatt állnak. Az Ács területén tervezett katódgyár is olyan ipari területen épül, amelyet évekkel ezelőtt minősítettek át ipari övezetté, de érdeklődés hiányában folytatták a mezőgazdasági hasznosítást.
Csúsztatás
„Azt tudni kell, hogy az Ipari Park betelt, ezért van szükség az Ipari Park 2-re.” Az Ipari Park Kft területe talán valóban betelt, de Győr város területén jelenleg is mintegy 200 hektár olyan ipari terület van (éppen a polgármester által örömmel üdvözölt GIPE övezetben) amelyek nincsenek beépítve. Tehát ipari területeink nem fogytak el. Ráadásul a jelenleg érvényes jogszabályok alapja amennyiben egy település közigazgatási területen egy övetekbe besorolt, de nem ként használt terület van, addig újabb ebbe az övezetbe sorolt területet nem lehet kialakítani. A GIPE övezet kialakításával tehát a kormány jogszabályt sért.
„A Volkswagen elnöke ugyanis bejelentette, hogy Csehország- ban akartak, de ott sem építe- nek akkumulátorgyárat Kelet- Európában. Tehát nem is volt tervben győri akkumulátorgyár telepítése.” Az, hogy a Volkswagen konszern nem tervez Győr területén akkumulátor-iparági gyárat még nem jelenti azt, hogy senki más sem tervez ilyet. Egyébként a gödi, debreceni, ácsi akkumulátor-iparági gyárakat szintén GIPE övezetben építették, tehát a javasolt övezeti besorolás változás még nem jelenti azt, hogy a jövőben nem épülhet itt a gödi, vagy komáromi gyárakhoz hasonló létesítmény (ezeket sem a Volkswagen alapította).
Uszítás
„Ekkor megjelentek azok a szervezetek, akik 2018 környékén települtek le – tehát nem tősgyökeres szentivániak –,…” Elég zavaros a mondat, hiszen nem világos milyen szervezetek települtek le és hol, de elég egyértelműen arra utal a polgármester, hogy a tősgyökeres szentiváni lakosoknak nem kellene megbízniuk a 2018 környékén és utáni betelepült emberekben. Kíváncsian várom hogyan fog uszítani azokkal az emberekkel szemben a jelenlegi polgármester, akik a javasolt (és remélem soha el nem jövő) GIPE övezet 2 hektáros területén kialakítandó munkásszállóban laknak majd (bizony a 400 hektár egy részén munkásszálló kialakítását kívánja engedélyezni a kormány, lásd itt: „(2c) Az OTÉK 20. § (2) bekezdés b) pontja szerinti gazdasági területhez kapcsolódó munkásszállás kizárólag a 2. mellékletben foglalt táblázat B:85 mezőjében megjelölt ingatlanok 12. melléklet szerint lehatárolt részén helyezhető el.”)
A hab a tortán
„kérésére egy új rendeletmódosításba bekerült egy véderdősáv kiépítése” A korábban már hivatkozott rendelet módosítási JAVASLATban valóban szerepel a véderdő kialakítása. Pontosan így fogalmaz a módosítási javaslat: „(2b) A 2. mellékletben foglalt táblázat 85. sora szerinti beruházás esetében a 11. melléklet szerint lehatárolt területen meghatározott véderdő terület, továbbá erdősített vagy fásított terület teljes értékűen beleszámolható a zöldfelületi számításba, valamint elhelyezhető azokon nyomvonal jellegű építmények és műtárgyaik, köztárgyak, kutatást és ismeretterjesztést szolgáló műtárgyak.” Érdemes azonban megvizsgálni, hogy mit is jelent a nyomvonal jellegű építmény. Az 1997. évi LXXVIII. törvény az épített környezet alakításáról és védelméről a 2§-ban így fogalmaz: „6. Nyomvonal jellegű építmény: a sajátos építményfajták körében a vasúti pálya, a függő- és szállítószalag-pálya, az út, a vízilétesítmény, a vízellátási vezeték, a csatorna, a szénhidrogén-termelés mezőbeli vezetékei, a kőolaj- és a kőolajtermék-szállító vezeték, a földgázszállító vezeték, a földgáz-célvezeték és a földgáz-elosztóvezeték, a szén-dioxid-szállító vezeték, az egyéb gáz- és gáztermékek vezetéke, a villamosenergia-átviteli és elosztóhálózat, a villamosenergia-termelői, magán- és közvetlen vezeték, a távhővezeték-hálózat, az elektronikus hírközlési építmény.” Vagyis a véderdő területén nyugodtan el lehet helyezni például egy új vasútvonalat, és mindezt úgy, hogy az attól még 100%-ban beszámítható zöldfelületnek. Ez nem hiszem, hogy megnyugtatja az itt élő embereket, sőt inkább zavarni fogja őket.
Összefoglaló
A Győrplusz cikk összesen 8 bekezdésből áll. Ebben a 8 bekezdésben 7+1 hazug, csúsztató vagy uszító elem van (bekezdésenként egy). Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy az ehhez hasonló cikkek erősen hozzájárulhatnak a város társadalmi kapcsolatainak rombolásához ugyanis a választott vezetéssel szembeni bizalmatlanságot növelik.