Zöldüljön az ország, Zöldítsük Győrt!

Az index.hu oldalon a 2023 nyári hőhullámok alapján egy cikk (Komoly gazdaságtana van a hőségnek, mutatjuk!)vizsgálta a hőség negatív gazdasági hatásait. Jó ha tudjuk, hogy a városokban a hőség, a városi hősziget jelensége miatt (ezzel később egy újabb bejegyzéssel foglalkozom majd), fokozottabban jelentkezik, mint az egyéb tájhasználatok (erdő, mezőgazdaság, vagy akár csak falu) tekintetében.

A cikk írója megemlíti, hogy a zöldítés egy fontos eszköz a hőség elleni küzdelemben. Hogy állunk a zöldítéssel? kérdezi a szerző, és egyből ír egy pozitív hírt hazánkról: „Magyarországon az erdősítés tekintetében is történik előrelépés. A kormány 50 ezer hektár új erdő telepítését tervezi Magyarországon 2027-ig.”

Ez ugye évente (mondjuk, hogy legyen 4 év 2027-ig) 12.500 hektár erdő telepítését jelenti….erdősítésről persze csak akkor beszélhetünk ha új erdőket telepítünk. A KSH statisztikai adatai alapján 1985 és 2022 között évente átlagosan 8070 hektár erdősítés és fásítás történt Magyarországon. 2010 óta ez az átlag 3101 hektárra csökkent. Az évi 12500 hektár teljesítése szinte lehetetlennek tűnik (nincs szaporítóanyag, nincs ennyi föld, stb…) ráadásul a kormány erőltetett akkumulátor iparági fejlesztései – újabb és újabb területek kerülnek beépítési kategóriákba – sem ebbe az irányba mutatnak.

Javaslom, hogy Győr városa támogassa a kormány erdősítési törekvéseit! Az önkormányzat vizsgálja meg, hogy a birtokában lévő területeken tud-e erdőt létrehozni, illetve hogyan tudja ösztönözni a föld tulajdonosokat arra, hogy erdőtelepítéseket hajtsanak végre. Az index.hu-n szereplő cikk írója szépen összefoglalja, hogy milyen pozitív hatásai lennének a Győr-Győrszentiván területén történő 400 hektár erdő telepítésének:

Az erdőtelepítés célja a klímaváltozás csökkentése, a levegő minőségének javítása, a talaj erodálódásának megállítása, élőhely teremtése az állatoknak. Az erdők képesek ellensúlyozni a szén-dioxid-kibocsátást, és szabályozzák a helyi klímát.