Természetvédelmi munkám során is mindig hangsúlyozzuk a kollégáimmal: a meglévő természetes erdők védelme elsődleges fontosságú. Ugyanez igaz a városi zöld területek esetében is: a meglévő fás területeket (nem akarok erdőt említeni, mert most nem ezekről lesz szó) mindenképpen védeni kell, és ezzel párhuzamosan kell újabb fákat ültetni. Győr belvárosa felől Győrszentiván felé haladva a Hütőház úton (1. és 2. pont a lenti képen) és az Audi úton (3. pont a képen) találtam ehhez nagyszerű magyarázó példát.
Mi történt az 1. pontnál (chips gyár)? A 2021 júliusi google street view képen még látszik 10-12 szépen zöldellő fa. Ezek a fák 2022 márciusára már eltűntek, mára átvette a helyüket a megújuló energiákra való törekvés jegyében egy napelem park. Talán ezeket a fákat igyekeztek pótolni ha jól emlékszem 12 darab céges segítséggel ültetett sorfával. Sajnos ezek közül szerintem 4 már nem él (a képeken jól látszik az iszonyú hőségben s szárazságban megritkult lombkorona), mivel arról már elfelejtkeztek, hogy ezeket a sorfákat érdemes lenne locsolni a szárazság idején (megjegyzem erre van egy viszonylag egyszerű eszköz az úgynevezett öntözőzsák, amit már hazánk előrelátóbb részein már használnak).
Mi történt a 2. ponton (a Dana és a Linea közötti területen)? A 2019. júliusi google street view képet a tegnap készített felvételemmel összehasonlítva (lásd lent) látható, hogy itt egy szép spontán erdősülésnek lehetünk szemtanúi, ahol még ebben a száraz időben is üde, zöld élőhely alakult ki (nem száradtak ki a fák úgy mint a korábban említett sorfák 1/3-a). Sajnos ennek a területnek a sorsa valószínűleg a beépítés lesz, mert a jelenlegi szabályozás szerint Gazdasági, szolgáltató övezetbe (Gszk) sorolták. A beépítés helyett sokkal célszerűbb lenne a területet Természet-alapú megoldásként zöldterületként megtartani és hagyni, hogy a beerdősülés folytatódjon a mintegy 3,5 hektáros területen. A tulajdonost nyilván kompenzálni kellene, de a város ezzel együtt még mindig profitálhat a zöld terület jelenlétéből (sőt még a közeli ipari terület is, hiszen villám árvizek esetén a terület jó szolgálatot tehet a szikkasztással).
A 3. pont mutatja, hogy miért is lenne ez fontos. Itt épül egy korábbi zöld területen helyén egy újabb jellegtelen csarnok, egy újabb (becslésem szerint 14 méter magas) logisztikai épület. Szerintem a képek önmagukért beszélnek és jól mutatják mi várhat a fent bemutatott 3,5 hektár üde, zöld területre hamarosan.
Végül beszúrok ide két képet két megjegyzéssel:
- valóban maradandót alkotunk? Amit a kép mutat sajnos nem túlságosan maradandó.
- fontos, hogy ismerjük Győr elmúlt 750 évét, de szerintem most fontos lenne a jövőbe is tekinteni. Ezt szolgálja a GYŐR2030 jövőkép, amit remélem minél többen támogatni fognak.