Levél a Zöld Ombudsmannak

Dr. Bándi Gyula, jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes

Tisztelt Dr. Bándi Gyula!

A 2011. évi CXI törvény (Ajbt) 18§-a alapján panasszal fordulok irodájához a Kormány 16/2022 (I.20) rendeletében Győr MJV Győrszentiván településrészén kijelölt ipari terület fejlesztésével kapcsolatban. A rendelet alapján mintegy 400 ha általános mezőgazdasági terület (Má)  jelentős zavaró hatású ipari övezetté (Gipz) történő átminősítésére adott felhatalmazást (utasítást) a kormány az önkormányzatnak. A rendelet alapján az átminősítés a 2006. LIII. törvény hatálya alá került, és nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásként kezeli az önkormányzat.

Panaszom az alábbiakban támadja az átminősítést és kéri az Ön hivatalát, hogy vizsgálja a kormány rendeletet.

a) A 400 ha terület átminősítése nem lehetne nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás, hiszen a 2006 LIII törvény az Országgyűlés annak érdekében alkotta, hogy „az Európai Unió támogatásából finanszírozott projektek megvalósítása gyorsabb, egyszerűbb és egységesebb eljárási rendben történjék meg a rendelkezésre álló források minél hatékonyabb felhasználásával” Ugyanakkor ez a beruházás, az átminősítés, nem ez EU által finanszírozott projekt.

b) a beruházás súlyosan sérti az Alaptörvény P cikkének (1) bekezdésében rögzített kötelességünket: „A természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.” Győr MJV területén még legalább 100 hektár ipari övezet áll rendelkezésre, semmi nem indokolja 400 hektár az átlagosnál jobb termőföld ipari övezetbe sorolását. Az átminősítéssel a kormány és az önkormányzat nem csak kötelezettség szegést követ el, de sérti a helyi lakosok az Alaptörvény XXI cikkében rögzített jogát az egészséges környezethez

c) a beruházás nem felel meg Győr MJV 2021-ben elfogadott Klímastratégiájában (elérhető:https://gyor.hu/easy-docs/615ffdac205c3) rögzített céloknak. A stratégia 7. oldalán például ez olvasható: „A város közigazgatási területén található zöldfelületek és természetközeli területek állapotának fenntartása, tudatos és természetalapú fejlesztése.” A 400 hektár mezőgazdasági terület ipari övezetté alakítása és ezáltal várhatóan mindössze 20% zöldfelület megmaradása, ezzel szöges ellentétben áll.

Fentiekre tekintettel kérem, hogy panaszom alapján tegyen meg lehetőségei szerint mindent a terület átminősítése ellen.